Jak vybrat havarijní pojištění a jaký zvolit jeho rozsah?

Zatímco povinné ručení kryje škody, které způsobíte jako řidič třetím stranám a je ze zákona povinné, k tomu abyste se ochránili proti škodám způsobeným na vašem vlastním vozidle, potřebujete pojištění havarijní. Co by mělo obsahovat a na co se při jeho výběru zaměřit?

Co vše „havarijko“ kryje?

Nejprve se podíváme, co všechno havarijní pojištění obvykle zahrnuje. Jeho rozsah samozřejmě závisí na jednotlivých balíčcích a pojišťovnách, nicméně v zásadě lze říci, že čím vyšší pojistná částka, tím širší rozsah služeb.

Mezi nejčastěji krytá rizika patří zejména zaviněná autohavárie, odcizení vozidla, pojištění proti škodám způsobeným živelnými pohromami, nebo škoda způsobená následkem vandalismu. Kombinace všech těchto položek se hodí především pro nová vozidla či starší vozidla dražších značek.

Zamyslete se nad potenciálními riziky, která vám hrozí

Předtím, než do svého havarijního pojištění dané riziko zakomponujete, zvažte, zda je opravdu nezbytné. Parkujete-li například v garáži, riziko vandalismu či odcizení se vás pravděpodobně až tolik netýká.

Od čeho se odvíjí cena havarijního pojištění?

Od vámi vybraných služeb se pochopitelně odvíjí i pojistná částka, nicméně ceny se liší také u jednotlivých pojišťoven. Zohledňuje se také typ a stáří vozidla, jeho účel, v potaz se ale bere i vaše silniční historie. Doporučujeme sjednat si havarijní pojištění spolu s povinným ručením, neboť své nastřádané bonusy si pak můžete převést a získat tak výhodnější cenu.

Sjednejte si havarijní pojištění za 5 minut online

K tomu, abyste co nejrychleji získali přehled o cenách a nejvýhodnějších nabídkách různých pojišťoven, vám poslouží kalkulačka havarijního pojištění. Stačí, když zadáte výše zmíněné informace a během 2 minut si vybíráte z přehledných nabídek různých pojišťoven. Samotné sjednání vám potom nezabere víc než 5 minut.

Jaké zvolit pojistné limity?

Co se pojistných limitů týče, záleží především na hodnotě vašeho vozu. Pro lepší orientaci, průměrné škody způsobené autonehodou se pohybují okolo 40 tisíců Kč, škody způsobené střetu se zvěří činí průměrně 30 tisíc Kč, přičemž krádež dosahující škod okolo 250 tisíců Kč vás také jistě nepotěší.

Myslete rovněž na to, že postupem času hodnota vašeho vozidla klesá, proto by spolu s ní měla klesat i pojistná částka. Je poněkud nesmyslné pojistit například 7 let starý vůz na plnou částku.

Doplňková připojištění

Pojišťovny k havarijnímu pojištění nabízí i další připojištění, z nichž zvažte kupříkladu připojištění čelního skla nebo třeba připojištění proti střetu se zvířetem, obzvlášť bydlíte-li v lokalitě hojně obklopené lesní zvěří.

Využijte kalkulačku povinného ručení

Chcete při sjednání havarijního pojištění ušetřit svůj čas i peníze? Potom se spolehněte na kalkulačku havarijního pojištění od ePojištění, která vám během 2 minut nalezne nejvýhodnější nabídky od vícero pojišťoven.